Workshopy o dezinformáciach-v rámci projektu DISERA
Máme za sebou sériu workshopov v rámci projektu DISERA o novodobých trolloch, ako sa nestať obeťou, ako rozpoznať trolla, alebo akú úlohu zohrávajú trollovia v online svete? Nové informácie zo sveta podvodov a dezinformačnej vojny dňa 7.6.2024 do Domu kultúry v Čadci s odborníkom na digitálnu bezpečnosť p. Ľubicou Kvašňovskou si prišlo vypočuť skoro 150 seniorov. Dňa 5.6. 2024 sme pripravili workshop o novodobých dezinformačných tokoch, akú úlohu zohráva v tomto umelá inteligencia? Informácie si prišli vypočuť seniori z okolia do Domu kultúry v Čadci s odborníkom na digitálnu bezpečnosť Mgr.Marcelou Vorekovou z odd. prevencie Centra prevencie Čadca. A na koniec konšpirácie, hoaxy a dezinfo-web v online svete , ako sa nestať obeťou, ako ich vedieť rozpoznať si prišlo vypočuť nové informácie zo sveta podvodov a dezinformačnej vojny dňa 3.6.2024 do Domu kultúry v Čadci s odborníkom na digitálnu bezpečnosť mjr.Mgr.Františkom Linetom. DISERA- je nový projekt, ktorý je zameraný na podporu zvládania klamlivých informácií v online svete pre dospelých a starších ľudí. Toto úvodné podujatie bude zamerané na oboznámenie Vás s celým projektom, možností učiť sa aj online pomocou podkastov, alebo priamo na vzdelávacích workspoch. Taktiež Vám priblížime aktuálne najviac ohrozujúce online podvody na internete. Viac informácií nájdete aj na disera.eu.
Aktivity pre dospelých a seniorov/ Activities for adults and seniors
Nové metódy a formy v kybernetickej bezpečnosti seniorov
Hlavný cieľ projektu je inovovať a vytvoriť nové vyučovacie metódy a formy vo vzdelávaní seniorov, ktoré budú zamerané na kybernetickú bezpečnosť na internete ako aj na sociálnych sieťach a budú odrážať požiadavky potrebnej prevencie stále novo-narastajúcich kybernetických útokov na senioroch.
Cieľová skupina je :
lektory, školitelia, pedagógóvia vzdelávania dospelých so zameranáním na seniorov
Východisková situácia:
V poslednom čase sa tak na internete objavuje čoraz viac prípadov kyber kriminality. Jedným z nástrojov je ClickJacking. Ide o formu útoku, pri ktorej útočník prekryje jednu web stránku druhou. Používateľa potom naláka, aby klikol na tlačítko "Páči sa mi" alebo v prípade videa na jeho prehratie.
Ak tak ale spravia, neotvorí sa im žiadaná stránka, no na ich profil sa pridá útočnikom vopred vybraná stránka a je tak prístupná a odporúčaná jeho priateľom. Ak už útočník nazbiera dostatočný počet takýchto užívateľov, môže na pôvodný link pridať malware atým sa dostať do počítača obetí. Príkladmi ClickJackingu sú stránky, ktoré lákajú už svojim názvom, ako napríklad: "Pozrite si najsmiešnejšie video na svete", či "Po tomto videu už nikdy nebudete chcieť piť Coca Colu", pričom po kliknutí naň si od užívateľa vypýtajú súhlas k prístupu k jeho verejným informáciám a k zverejneniu na jeho stránke.
ClickJacking je zároveň jedným zo spôsobov ako sa z užívateľovho počítača môže stať súčasť botnetov, teda siete navzájom prepojených takzvaných zombie počítačov, ktoré sú ovládané a dostávajú príkazy z jedného centra- napríklad uskutočňujú nežiadúcu činnosť, ako sú rozposielanie spamu, či DDoS útoky. Tie spôsobujú neobvyklé
Všetky stretnutia,program z projektu si môžte pozrieť na :
Viac na https://www.cybernetsecurityforseniors.eu/resources.htm
Výsledkom nášho projektu je metodický materiál pre lektorov vzdelávania seniorov o kybernetickej bezpečnosti, ktorý na základe nových inovatívnych prístupov by mal uľahčiť a urobiť vzdelávanie oveľa aktraktívnejšie s akcentom na cieľovú skupinu učiacich sa seniorov.
Prvé nadnárodné stretnutie odborníkov z 5 krajín v decembri 2018 v Čadci.